Facebook Pixel

Prtljag

U zavisnosti od toga kako se prevozi, prtljag se u avio saobraćaju deli na :

1.-Ručni prtljag tj.nepredati  koji se prevozi u kabini aviona i putnik ga može uneti sa sobom u avion
Međutim, zbog ograničenosti prostora unutar kabine aviona, ovaj prtljag mora biti u okviru dimenzija koje je avioprevozioc odredio.

Uobičajene maksimalne dimenzije ručnog prtljaga su: 55 x 40 x 20 cm ili 115 cm u zbiru. Međutim, u zavisnosti od aviokompanije, postoje i drugačije dimenzije, a najveće dimenzije koje se mogu sresti su: 56 x 43 x 25 cm. U dimenzije se računaju spoljne ivice torbe uključujući i točkiće i drške. Uobičajena pravila koja važe za sve aviokompanije su da ručni prtljag može da stane u pregrade za prtljag iznad sedišta i da ga putnik sam može podići i spakovati.Alternativno se prtljag može smestiti i ispod sedišta (ispred putnika) ali tako da ne ometa prolaz niti prostor za putnika.

Pored propisanih dimenzija, propisima je regulisana i težina ručnog prtljaga.Ta se  težina u zavisnosti od aviokompanije kreće od 6kg do 12kg.Takođe se propisuju i količinska ograničenja, tako da je dozvoljeno unošenje jednog komada ručnog prtljaga u ekonomskoj klasi, tj. dva komada ručnog prtljaga u biznis klasi.Izuzetak od ovog pravila su  kaputi i jakne putnika, knjiga ili časopis za čitanje tokom leta, kišobran, torbica sa malim fotoaparatom (ne profesionalnim), štap za pomoć u kretanju, štake, sklopiva invalidska kolica, sklopiva kolica za bebe. Ove stvari se ne računaju u ručni prtljag i mogu se uneti bez problema u putničku kabinu.

Kod lowcost aviokompanija ovo pravilo se veoma strogo primenjuje pa se u ručni prtljag računa sve. Svaka dodatna kesica uključujući i onu iz free shopa, kao i laptop ili ručna torbica se smatraju dodatnim komadom prljaga.

U ručnom prtljagu se ne smeju nalaziti oštri i zapaljivi predmeti dok za tečnosti, gelove i aerosole postoji ograničenje.

2.Predati prtlag tj registrovani ili kako ga još nazivaju čekirani, je onaj koji putnik predaje  prilikom prijve za let tj.čekiranja.On se smešta u prtljažni deo aviona, a putnik za njega nakon predaje dobija potvrdu tj.prtljažni identifikacioni privezak tj.tag.Svaka aviokompanija propisuje dimenzije i težinu predatog prtljaga.

Postoje dva koncepta  koji se odnose na predati prtljaga:

1.Težinski koncept koj određuje dozvoljenu težinu predatog prtljaga.Taj limit se kreće od 20-30kg za ekonomsku klasu i 30-40kg za biznis klasu, u zavisnosti od aviokompanije.U okviru tog limita putnik može imati torbi koliko želi.

2.Komadni koncept koji određuje broj kofera i po kojem se moraju ispoštovati i dimenzije i težina predatog prtljaga.Uglavnom je reč o 1.koferu u ekonomskoj klasi, težine do 23kg, ukupnih dimenzija do 158cm (zbirno) , tj.2.kofera u biznis klasi, težine do 32kg, ukupnih dimenzija do 158cm (zbirno)  po koferu.

Za tačne podatke o predatom koferu uvek je najbolje se informisati kod aviokompanije sa kojom letite.

Predati tj.registrovani prtljag kod lowcost aviokompanija

Kod lowcost aviokompanija prtljag koji se predaje se dodatno plaća. Ova doplata najčešće iznosi od 8 do 30 evra po komadu po pravcu.Ukoliko prtljag plaćate online prilikom kupovine aviokarte onda se primenjuju najniže moguće cene dok je najskuplje kada se prtljag plaća prilikom registracije za let (čekiranja). Za plaćeni prtljag i dalje važe standardna pravila u pogledu dimenzija (158 cm zbirno) i težine (20-32 kg maksimalno).

PRPOSEBNA VRSTA PRTLJAGA:

Pod posebnim uslovima  koje određuje svaka aviokompanija, moguće je izvršiti i prevoz posebnih vrsta prtljaga

kao što su životinje, muzički instrumenti,oružje i municija, sportska oprema (ski oprema, daske za surfovanje ili skijanje, oprema za ronjenje, štapovi i opema za golf, kajaci i kanui, bicikli, sportsko oružje i municija, pribor za pecanje i ostala sportska oprema) i dr.

Preuzimanje predatog prtljaga:

Nakon završenog leta, putnik je dužan da preuzme svoj prtljag.

U slučaju da ne može da nađe svoj prtljag tj.da je on izgubljen ili oštećen putnik treba da to prijavi na šalteru Lost and Found aerodroma. Za sve troškove izazvane gubitkom ili oštećenjem odgovorna je aviokompanija.